امتیاز دهید :

تایید داروی جدید برای سرطان پوست

تاریخ : 1390/09/10 تعداد بازدید : 2557 نویسنده : مدیر سایت
تایید داروی جدید برای سرطان پوست

 اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جدیدی زلبوراف (Zelboraf) را برای درمان سرطان بدخیم پوست (ملانوما) تایید کرد.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ،  اداره غذا و داروی آمریکا (FDA) داروی جدیدی به نام زلبوراف (Zelboraf) را برای درمان بیماران مبتلا به سرطان بدخیم پوست (ملانوما) که در مرحله متاستاز (همه گیری در بدن) قرار داشته و یا اینکه سرطانشان توسط عمل جراحی قابل برداشت نیست، تایید کرده است.


ملانوم مهاجم ترین و بد خیم ترین سرطان پوستی است و بالاترین نسبت مرگ و میر را دارد .اخیرا شیوع آن افزایش یافته است و در حال حاضر احتمال این که یک فرد سفید پوست طی زندگی به ملانوم بد خیم گرفتار شود ، ۱ درصد تخمین زده می شود .

فناوری قدرتمند اشعه ایکس بینش های جدیدی در مورد بیماری های مختلف از آلزایمر گرفته تا آنفلوانزای مرغی نشان داد و اخیرا باعث کشف درمان دارویی جدیدی برای بیماری ملانومای بدخیم شده است.
این دارو که 'زلبوراف' ( Zelboraf) نام دارد به تازگی به تایید سازمان غذا و داروی آمریکا رسیده است.
محققان این دارو را با استفاده از روشی به نام "macromolecular X-ray crystallography" ابداع کردند.
این دارو  در جریان آزمایش های بالینی در قطع بیماری و افزایش طول عمر افراد مبتلا به این بیماری به اندازه زیادی موفق بوده است.
دارو ی 'زلبوراف' ( Zelboraf)  به طور خاص برای درمان بیماران مبتلا به سرطان بدخیم پوست که دچار یک جهش ژنی به نام «بِرَف وی ۶۰۰ ای» (BRAF V600E) شده‌اند، کاربرد دارد.


پروتئین «بِرَف» (BRAF) به طور معمول در تنظیم رشد سلولی دخیل است، اما در حدود نیمی از بیماران مبتلا به سرطان بدخیم پوست در اواخر مرحله جهش یافته متوجه بیماری خود می‎شوند.

اداره غذا و داروی آمریکا با مطالعه روی ۶۷۵ بیمار که در آن به تعدادی از بیماران داروی زلبوراف (Zelboraf) داده شد و تعدادی دیگر تحت درمان یک داروی شیمی درمانی قدیمی قرار گرفتند، دریافتند که ۷۷ درصد از مردم که از داروی «زلبوراف» استفاده کرده بودند هنوز زنده هستند، این درحالی است که فقط  ۶۴ درصد از بیمارانی که از داروی شیمی درمانی قدیمی استفاده کرده بودند، زنده ماندند.

بر اساس گزارش اداره غذا و داروی آمریکا، شایع ترین عوارض جانبی گزارش شده در بیمارانی که این داروی جدید را دریافت کرده بودند شامل؛ درد مفاصل، بثورات جلدی، ریزش مو، خستگی، تهوع و حساسیت پوستی در معرض آفتاب است.

بنا بر این گزارش، سرطان بدخیم پوست (ملانوما) مهم ترین علت مرگ و میر ناشی از بیماری پوست است. بر اساس تخمین موسسه ملی سرطان، ۶۸ هزار و ۱۳۰ مورد جدید از ملانوما در ایالات متحده در سال ۲۰۱۰ تشخیص داده شد که هشت هزار و ۷۰۰نفر از این بیماری جان باختند.

پیش از این ملانوم بدخیم، اگر در مراحل پیشرفته تشخیص داده می شد ، درمان سخت و مشکلی داشته است . تشخیص زودرس می‌تواند امید به زندگی را افزایش دهد.

با پروتکل درمانی جاری برای  این بیماری ،  درمان ملانوما بستگی به وسعت بیماری، سن بیمار، سلامت عمومی و سایر عوامل دارد. فرد مبتلا ممکن است تحت درمان جراحی، شیمی‌ درمانی، درمان بیولوژیک، رادیوتراپی یا ترکیبی از این درمان‌ها قرار گیرد.

افراد مبتلا به ملانوما اغلب توسط یک تیم متخصص درمان می‌شوند. تیم درمان ملانوما شامل متخصص پوست، جراح، انکولوژیست، رادیوتراپیست و نهایتاً جراح پلاستیک است.