• صفحه نخست
  • وبلاگ
  • حس بویایی قوی سگ ها می تواند از راه تنفس بیماران ، سرطان ریه را شناسایی نماید.
امتیاز دهید :

حس بویایی قوی سگ ها می تواند از راه تنفس بیماران ، سرطان ریه را شناسایی نماید.

تاریخ : 1390/09/10 تعداد بازدید : 935 نویسنده : مدیر سایت
حس بویایی قوی سگ ها می تواند از راه تنفس بیماران ، سرطان ریه را شناسایی نماید.

پژوهشگران علوم پزشکی در کشور آلمان می گویند نتایج تحقیقات آنان نشان می دهد که سگ ها می توانند با سنجش ترکیبات آلی فرار در نفس افراد ، سرطان ریه را در مراحل ابتدایی آن تشخیص دهند.

به گزارش خبرنگار سایت پزشکان بدون مرز ، دانشمندان بیمارستان شیلرهوهه ( Schillerhoehe ) در Gerlingen کشور آلمان به منظورانجام این آزمایش ، ،تعدادی از بیماران مبتلا به سرطان ریه و یا انسداد مزمن ریوی را گرد هم آورند.

آنان می گویند که سگ آموزش دیده قادر به شناسایی سرطان ریه در نفس انسان با درجه اعتماد بالا است.

سرطان ریه یکی از شایع ترین سرطان ها در سراسر جهان به شمار می رود و بیش از ۸۰ درصد مبتلایان به این بیماری در فاصله پنج سال از تشخیص بیماری، جان خود را از دست می دهند.

سرطان ریه در مراحل اولیه ، علایم اندکی دارد ، ولی در صورت شناسایی زود هنگام احتمال درمان و افزایش طول عمر بیماران بسیار زیاد است .
در این آزمایش سگ ها توانستند در میان حداکثر ۱۰۰ بیمار، ۷۱ مورد سرطان ریه را با موفقیت تشخیص دهند و نیز از میان ۴۰۰ نفر ۳۷۲ نفر را که مبتلا به سرطان ریه نبودند ، تشخیص دهند.
به گفته دانشمندان از آنجا که افراد مبتلا به سرطان ریه اغلب هیچ علایمی در مراحل نخست بیماری ندارند و روش های جاری تشخیص غیر قابل اعتماد هستند، این یافته ها بسیار مهم هستند .
'تورستن والس' رییس این گروه مطالعاتی گفت: در نفس بیماران مبتلا به سرطان ریه احتمالا مواد شیمیایی متفاوتی از نمونه افراد عادی وجود دارد و حس بویایی قوی سگ ها می تواند این تفاوت را در مراحل ابتدایی بیماری تشخیص دهد.
وی خاطرنشان کرد : این یک قدم بزرگ در تشخیص سرطان ریه است اما محققان هنوز برای تشخیص دقیق ترکیبات مشاهده شده نیازمند تحقیقات بیشتر هستند و باید تحقیقات بیشتری بر روی بازدم بیماران انجام شود .

با این شواهد شاید بتوان گفت : سگ ها سرطان ریه را بو می کشند .

سرطان ریه دارای پنج حالت متفاوت است که از هر پنج مورد آنها یکی سرطان ریه از نوع یاخته های کوچک (شایع ترین نوع سرطان ریه) است.

علائم هشدار دهنده سرطان ریه افزایش یا شدت سرفه در افراد سیگاری، سرفه همراه با خلط خونی، تنگی نفس در اثر فعالیت، خس خس حاد سینه، درد مبهم یا مشخص در قفسه سینه، خش شدن صدا، کاهش وزن، بی اشتهایی، تورم در ناحیه گردن و صورت، و ضعف و خستگی مفرط است.

این سرطان در مراحل ابتدایی هیچ نشانه ای ندارد و بیماران اغلب زمانی به پزشک مراجعه می کنند که بیماری در مراحل پیشرفته قرار دارد و همین امر باعث افزایش آمار مرگ و میر در میان مبتلایان این سرطان شده است.