امتیاز دهید :

بازسازی صورت با استفاده از سلول های بنیادی بافت چربی

تاریخ : 1393/02/14 تعداد بازدید : 5827 نویسنده : مدیر سایت
بازسازی صورت با استفاده از سلول های بنیادی بافت چربی

محققین در لندن در حال تحقیق بر روی تاثیر درمان های سلول های بنیادی برای بازسازی صورت هستند. یک تیم از این محققین یافته های خود را در ژورنال   Nanomedicine  منتشر کرده اند. این گزارش بعد از انتشار اخبار یک گروه انگلیسی دیگر در مورد درمان های سلول های بنیادی در بیماران دچار حمله قلبی ارائه شده است.

پزشکان بیمارستان Great Ormond Street که تجربه ی زیادی در درمان میکروشیا (فقدان یا کوچک و دفرمه بودن گوش) دارند به این تحقیق دست زده اند. روش معمول در این بیماران استفاده از غضروف دنده و شکل دادن آن شبیه لاله گوش و پیوند آن زیر پوست است. علیرغم موفقیت در این روش, محققین عقیده دارند استفاده از سلول های بنیادی نتیجه را بهتر می کند.

در روش جدید، پزشکان یک نمونه کوچک از چربی بیمار را برداشته و سلول های بنیادی را از آن استخراج می کنند. سلول های بنیادی سپس در یک داربست شبیه لاله گوش گذاشته می شوند. با کمک ترکیبات شیمیایی این سلول ها تبدیل به سلول های غضروفی می شوند و سپس زیر پوست بیمار گذاشته میشوند.

این روش جدید باعث کاهش عوارض و رد شدن گوش جدید توسط بدن بیمار می شود و همچنین درمان را کم تهاجمی تر می کند، زیرا در روش قبلی غضروف دنده بازسازی نمی شود.

محققین عقیده دارند روش های مشابهی را می توان برای پیوند بینی یا نای به کار برد.

یکی دیگر از فواید ایجاد اعضای بدن با استفاده از سلول های بنیادی این است که عضو جدید با رشد کودک، رشد می کند.