• صفحه نخست
  • وبلاگ
  • پسوریازیس خطر ابتلا به سکته مغزی و نامنظم شدن ضربان قلب را افزایش می دهد
امتیاز دهید :

پسوریازیس خطر ابتلا به سکته مغزی و نامنظم شدن ضربان قلب را افزایش می دهد

تاریخ : 1390/09/10 تعداد بازدید : 1274 نویسنده : مدیر سایت
پسوریازیس خطر ابتلا به سکته مغزی و نامنظم شدن ضربان قلب را افزایش می دهد

 پژوهشگران علوم پزشکی در کشور دانمارک می گویند نتایج یک مطالعه نشان می دهد که برخی موارد بیماران مبتلا به پسوریازیس نزدیک به سه برابر بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به این بیماریها و مشکلات عروقی هستند. این یافته تاییدی بر مطالعات قلبی است که پسوریازیس را با بروز مشکلات قلبی و عروق خونی مرتبط می دانند. این مشکلات قلبی و عروقی شامل حمله قلبی و حتی مرگ ناشی از این بیماریها هستند.

دکتر اولی آلهوف متخصص قلب بیمارستان گنتوفت در دانشگاه کوپنهاگ در این باره خاطرنشان کرد: در سالهای اخیر بیماری پسوریازیس فقط بعنوان بیماری که ظاهر و پوست انسان را مبتلا می سازد در نظر گرفته نمی شود بلکه این بیماری یک مشکل سیستماتیک است و فاکتور خطرزا برای قلب و عروق محسوب می شود.

دکتر آلهوف تاکید کرد: مبتلایان به پسوریازیس باید از نظر شاخص های بیماریهای قلبی و عروقی از جمله بی نظمی در ضربان قلب نیز مورد معاینه قرار بگیرند.

پسوریازیس یک بیماری مزمن پوستی است که نام آن از کلمه ای یونانی به معنی «خارش» گرفته شده است. در این بیماری ناحیه ای از پوست ملتهب شده و برجسته می شود که با قرمزی پوست و خارش همراه است و روی آن نیز پوسته های نقره ای رنگ دیده می شود. پوست سر، آرنج ها و پشت بدن بیشتر در معرض این بیماری قرار دارند.

گاهی شدت پسوریازیس آنقدر خفیف است که بیمار اصلا از ابتلا به آن آگاه نیست. از سوی دیگر گاهی این بیماری آنقدر شدید می شود که نواحی گسترده ای از بدن را در بر می گیرد. پسوریازیس اشکال گوناگون با شدت های متفاوت داشته و مسری هم نیست.

پسوریازیس اغلب در سنین جوانی شروع می شود، اما می تواند در هر سنی از دوران نوزادی تا سنین کهولت شروع شود. هم زنان و هم مردان تقریبا به یک نسبت به این بیماری مبتلا می شوند.

شایع ترین علامت پسوریازیس بروز برجستگی های کوچک قرمز رنگ است. بتدریج این ضایعه بزرگتر شده و سطح آن پوسته پوسته می شود. در حالی که پوسته های سطحی براحتی جدا شده و می ریزند تا پوسته های زیرین برداشته شوند، پوسته زیر آنها دردناک شده و خونریزی خواهد کرد. بتدریج این نواحی قرمز، رشد کرده و گاهی حتی کاملا وسیع و چشمگیر می شوند.

نتیج این تحقیق در مجله اروپایی قلب به چاپ رسیده است .