۲۶۴۱۳۰۲۴ - ۲۱ (۹۸+)

۲۶۴۱۱۶۵۰ - ۲۱ (۹۸+)

حقایقی در مورد خطرات محصولات زیبایی

به اشتراک بگذارید.
حقایقی در مورد خطرات محصولات زیبایی

حقایقی در مورد خطرات محصولات زیبایی:

سم زیبا یا مواد آرایشی بی خطر؟


وقتیکه از محصولات آرایشی استفاده می کنید، احتمالا" از محصولی با لیست بلند بالایی از مواد تشکیل دهنده روبرو هستید. اما آیا این مواد تشکیل دهنده بی ضرر هستند؟ در اینجا ما نگاه علمی به این سوال خواهیم داشت و راههای دیگری برای افرادی که میخواهند مصرف مواد شیمیایی را کاهش دهند پیشنهاد میکنیم.

نگرانی : صاف کننده های کراتین


درمانهای کراتین مو که در سالنهای زیبایی انجام میشوند می توانند برای شما موهای صاف ابریشمی بدون وز به ارمغان بیاورند. در بسیاری از مواد کراتینه کننده مو مقادیر زیادی از فرمالدئید وجود دارد. تماس طولانی مدت با فرمالدئید می تواند باعث سرطان شود. صاف کردن مو هر چند ماه یکبار شما را در معرض مقادیر بیماریزای فرمالدئید قرار نخواهد داد ولی ریسک واقعی برای آرایشگر شما وجود دارد.

راه حل: نرم کننده های مو و اطوی مو


نرم کننده ها با خنثی کردن اثر الکتریسته ساکن می توانند به شما کمک کنند تا با وز موهایتان مبارزه کنید. اطوهای موهم می توانند فرموی شمارا کاهش دهند. سشوار از اطوی مو تاثیر کمتری دارد ولی آرایشگر شما ممکن است روشهای خوبی به شما یاد بدهد تا همراه با استفاده از محصولات بی ضرر موهای خودرا صاف کنید.

نگرانی: رنگ موی دائمی


تحقیقات درمورد خطر سرطان زائی رنگ موها، نتایج متضاد داشته اند. بعضی از مطالعات نشان داده اند که در صورتی که خانمها از رنگ موی دائمی بخصوص رنگهای تیره تر استفاده کنند کمی بیشتر امکان گرفتن لوسمی (سرطان خون) یا لنفوم (سرطان سیستم لنفاوی) دارند. اما مطالعات دیگر افزایش این ریسک را تا ئید نمی کنند.

اکثر مطالعاتی که ارتباط بین رنگ مو و سرطان سینه را بررسی کرده اند ارتباطی بیبن این دو نیافته اند. همچنین شواهدی مبنی بر خطر رنگ مو در طی  دروان حاملگی وجود ندارد، اگرچه برخی متخصصین برای احتیاط بیشتر توصیه میکنند که از رنگ مو در سه ماهه اول بارداری استفاده نشود.

 راه حل: رنگ موهای با پایه گیاهی


رنگ موهای با پایه گیاهی مثل حنا و رنگهای گیاهی می توانند بدون استفاده از مواد شیمیایی مضر، رنگ مو را تغییر دهند. اما اشکالاتی هم دارند. اکثر آنها نمی توانند تغییر رنگ قابل توجهی ایجاد کنند، ورنگ آنها زودتر از رنگهای دائمی از بین می رود. راه دوم انجام های لایت در سالن های آرایش است. یک کلاه مخصوص یا فویل مخصوص مو، مانع تماس گیسوان شما با پوست سر میشود و بنابراین موادشیمیایی توسط پوست شما جذب نمی شوند.

نگرانی: لنزهای تماسی رنگی چشم


لنزهای رنگی یا شکل دار که دید شمارا تصحیح نمی کنند می توانند باعث زیباتر شدن شما شوند. اما از لنزهایی که بدون نسخه فروخته میشوند دوری کنید. لنزهای تماسی نیازمند جای گذاری، نظافت و مراقبت صحیح هستند حتی اگرچه برای مدت کوتاهی استفاده شوند. اگر از لنزهای خود بطور مناسب مراقبت نکنید، ریسک صدمات یا عفونت چشم که می تواند منجربه کوری شوند را افزایش می دهید.

 راه حل: لنزهای رنگی تجویزی


  در صورتیکه واقعا" دوست دارید از لنزهای رنگی استفاده کنید از یک متخصص بخواهید که شما را راهنمایی کند. حتی اگر دید شما عالی باشد نیازمند معاینه چشم خواهید بود. پزشک می تواند لنز مناسب برای شما را تجویز کرده و برای مراقبت از لنز ها شما را راهنمایی کند. برای اجتناب از آسیب چشمها از دستورات پزشک پیروی کنید.

نگرانی: سرم های تقویت مژه


لاتیسLatisse) ) یک داروی تجویزی است که می تواند موقتا" مژه های شما را بلندتر کند. شما هر روز این سرم را به روی خط مژه های بالایی می مالید و در حدود 4 ماه برای دیدن نتیجه منتظر می مانید. ممکن است عاشق مژه های خود شوید ولی لازم است که از ریسک اندک عوارض جانبی که بعضی دائمی هستند مطلع باشید. این دارو ممکن است پوست اطراف چشم های شمارا تیره کند یا اینکه عنبیه (قسمت رنگی چشمهایتان) را به رنگ قهوه ای تغییر دهد.

راه حل: مژه مصنوعی


مژه مصنوعی می تواند بدون استفاده از دارو باعث ظاهر مطلوب شما شود. اما این هم بدون عارضه نیست. چسب آن ممکن است پلکها را تحریک کرده یا مو جب واکنش حساسیتی شود. در ضمن از رنگهای مژه دائمی هم برای ضخیم کردن مژه ها استفاده نکنید چون صدمات جدی از جمله کوری در اثر استفاده از آنها دیده شده است. تاکنون هیچ رنگ دائمی مژه تائید شده ای وجود ندارد.

نگرانی: هیدرو کینون


هیدرو کینون یک ماده روشن کننده پوست است که توسط متخصصین پوست تجویز میشود و در غلظتهای کمتر هم بدون نسخه ارائه می شود. متخصصین پوست اغلب آن را در موارد لکه های پوستی تجویز می کنند. استفاده بیش از حد هیدروکینون می تواند موجب نغییر رنگ پوست شود. آزمایش روی حیوانات رابطه این ماده را با سرطان نشان داده اند گرچه این رسک در انسانها نا معلوم است. دانشمندان در حال حاضر سرگرم تحقیق روی بی خطر بودن هیدروکینون هستند.

راه حل: لایه برداری پوست با لیزر


لایه برداری لیزری پوست با استفاده از یک نوع خاص لیزر لایه فوقانی پوست را بر می دارد. با این روش می توانیم بعضی لکه های پوستی را رفع نماییم بدون اینکه برای مدت طولانی از مواد شیمیایی استفاده کنیم.

اشکالات این روش عبارتند از:هزینه بالا، درد، مدت نسبتا" زیاد ترمیم پوست، و ریسک اندک باقی ماندن جای زخم یا تغییر رنگ پوست.

نگرانی: سولاریم


تحقیقات نشان می دهند که استفاده از تختهای برنزه کننده (سولاریوم) ریسک ملانوم که مرگبارترین نوع سرطان پوست است را افزایش می دهد. در ضمن، این تخت ها اشعه ماوراء بنفش نوع A  ایجاد می کنند که به پیری زودرس کمک میکند و موجب چین و چروک و لکه های قهوه ای می شود. اگر چه پوست برنزه به نظر شما زیباست ولی در واقع پوست برنزه یک پوست آسیب دیده است.

راه حل: محصولات برنزه کننده بدون اشعه


لوسیون های برنزه کننده حاوی DHA هستند که یک افزودنی رنگی است که در واکنش با اسید آمینه های سطح پوست یک رنگ برنزه موقتی ایجاد می کند.

DHA توسط سازمان غذا و داروی آمریکا ( ( FDA برای استفاده خارجی تائید شده است ولی استفاده از آن در اتاقکهایی که آن را بصورت اسپری می پاشند مجاز نیست. در این اتاقکها این ماده ممکن است وارد ریه یا چشم شما شود. حتی اگر از این مواد برنزه کننده مالیدنی استفاده می کنید حتما" از ضد آفتاب استفاده کنید.

نگرانی: خطرات سالنهای زیبایی ناخن


محصولات مانیکور حاوی طیف وسیعی از مواد شیمیایی هستند، از جمله فرمالدئید، تالیت ها، استون، و تولوئن. بخار آنها ممکن است باعث تحریک پوست، چشم، بینی، و دستگاه تنفس شود. این واکنشها در کار کنان سالن شایعتر از مشتریان است. مانیکور و پدیکور همچنین ممکن است باعث عفونتهای قارچی یا باکتریایی شوند، بخصوص اگر وسایل بطور مناسب استریل نشوند.

راه حل: کم کردن ریسکها


قبل از انجام مانیکور یا پدیکور، تمیزی سالن را بررسی کنید. اگر به کیفیت بهداشت سالن یا اعمال ضدعفونی کردن شک دارید سالن را ترک کنید. قبل از پدیکور، موهای پاهای خود را نتراشید و اگر بریدگی یا خراش پوست دارید این کار را به تعویق اندازید. اگر از کارکنان سالن هستید از انجام اقدامات بهداشت محیط کار مطمئن شوید.

نگرانی،: تالیت ها(Phthalates )


تالیت ها مواد شیمیایی هستندکه باعث انعطاف پذیری بیشتر محصولات می شوند. آنها در اسباب بازی ها، بسته بندی غذاها، و بعضی محصولات زیبایی مثل لاک ناخن، شامپو، و صابون یافت می شوند. دو مطالعه نشان داده اند که تماس با تالیت ها در دوران حاملگی ممکن است منجر به اختلال رشد در نوزادان پسر، شامل سطح پائین هورمونی و کوچکی اندازه آلت تناسلی شود. اما سازمان غذا وداروی آمریکا می گوید که شواهد کافی مبنی بر خطر آفرین بودن تالیت ها وجود ندارد.

راه حل: محصولات بدون تالیت


اگر در مورد این مواد نگران هستید، بدنبال محصولات  زیبایی عاری از تالیت  باشید. می توانید در مواد متشکله بدنبال اصطلاح phthalate بگردید ( dibutylphthalate ، dimethylphthalate ،

diethylphthalate ،وغیره)، butylester ،یاplasticizer . مهم است که بدانید تالیت ها در کف پوش ها، پرده حمام، بسته بندی غذاها، و بسیاری از محصولات دیگر زندگی مدرن وجود دارند. اما استفاده از مواد آرایشی بدون تالیت می تواند تماس کلی شما با این مواد را کاهش دهد.

نگرانی: پارابن ها (Parabens )


پارا بن ها شایعترین مواد نگهدارنده (پرزرواتیو) در مواد آرایشی، مرطوب کننده ها، و محصولات مراقبت از مو هستند. در یک مطالعه پارابن ها در تومورهای پستان یافت شدند، ولی نشان داده نشد که عامل سرطان باشند. محققین دیگر نتیجه گرفته اند که نا محتمل است که با مقداری که پارابن ها در محصولات زیبایی هستند موجب سرطان شوند.

راه حل: محصولات زیبایی بدون پارابن


اگر شما در مورد پارابن ها نگران هستید، می توانید از محصولات عاری از پارابن استفاده کنید. محصولات زیبایی بدون نگهدارنده خراب می شوند ولی مواد نگهدارنده غیر از پارابن هم وجود دارند. بعضی از محصولات از ویتامینC یا ویتامین E بعنوان ماده نگهدارنده استفاده می کنند.

آیا مواد آرایشی تاریخ مصرف دارند؟


مواد نگهدارنده در مواد آرایشی ممکن است در طول زمان خراب شوند و به باکتریها اجازه رشد بدهند. کارشناسان زمانهای زیر را برای استفاده از مواد آرایشی توصیه می کنند:

کرم پودر : یک سال

رژگونه و سایه چشم : دو سال

رژلب : یک سال

ریمل : 3_4 ماه

اگر عفونت چشم داشتید، مواد آرایشی چشم خود را فورا" به دور اندازید.

آیا مواد آرایشی معدنی بهتر هستند؟


مواد آرایشی  معدنی حاوی فیلرها و نگهدارنده های محرک کمتری تسبت به مواد آرایشی معمول هستند. اما هنوز می توانند حاوی مواد حساسیت زا باشند، ازاین رو افراد با پوست حساس باید به دنبال محصولات با حداقل مواد متشکله باشند. اگر چه مواد آرایشی معدنی اغلب در خود مواد ضد آفتاب مثل دی اکسید تیتانیوم یا اکسید روی دارند، روی آن بعنوان تنها عامل حفاظت از آفتاب تکیه نکنید. بهتر است مواد آرایشی معدنی را روی ضد آفتاب معمولتان استفاده کنید.

بی خطری ضد آفتاب ها:


مواد تشکیل دهنده ضد آفتاب ها برای دهه های متمادی استفاده شده اند و بی خطر دانسته می شوند. خطر اصلی انتخاب ضد آفتاب ضعیف است. برای محافظت برعلیه اشعه ماوراء بنفشA  وB از محصولی استفاده کنید که "وسیع الطیف" باشد وSPF معادل 30 یا بالاتر داشته باشد تا ریسک سرطان پوست و پیری زود رس پوست را کاهش دهد.

نظـرات

اگر در مورد مطلب بالا نظری دارید مطرح نمایید.


captcha

فهرست وبلاگ

برداشت چربی دهانی (Buccal fat reduction)

بسیاری افراد خواهان لاغرتر شدن ناحیه زیر گونه ها هستند که با جراحی برداشت ...

آخرین اطلاعات در مورد ژل های تزریقی

در اینجا تمامی ژل های تایید شده از ابتدا تا امروز را ذکر کرده و ساختمان ...

راه های شگفت انگیز برای کاهش چین و چروک صورت

گر چه در بسیاری از موارد برای درمان چین و چروک های صورت به جراحی یا لیزر ...

سازمان غذا و داروی امریکا درمان تزریقی برای رفع چربی غبغب را تایید کرد.

سازمان غذا داروی امریکا (FDA) داروی Kybella (دِاوکسی کولیک اسید) را برای ...

بازسازی صورت با استفاده از سلول های بنیادی بافت چربی

محققین در لندن در حال تحقیق بر روی تاثیر درمان های سلول های بنیادی برای ...

تاثیر بوتاکس بر درمان افسردگی

یک تحقیق جدید که در ژورنال تحقیقات روانپزشکی منتشر شده نشان داده که بیمارانی ...

کاربردهای مختلف انواع پروتز چانه و گونه

پروتزهای چانه و گونه انواع مختلفی دارند که هرکدام در موارد خاصی از جراحی ...

نکاتی درباره جراحی پلاستیک بینی گوشتی

هنگامی که از بینی گوشتی سخن می گوییم در واقع منظورمان بینی با پوست ضخیم ...